אלנין אמינוטרנספראז

בטיחות ויעילות דיפסביר-סופוסבוביר לזיהום בווירוס הפטיטיס C במטופלים עם זיהום מקביל בווירוס הפטיטיס B

בחינת הבטיחות והיעילות של הטיפול בווירוס הפטיטיס C במטופלים עם זיהום בווירוס הפטיטיס B

02.12.2018, 13:26

ישנם דיווחים בנוגע להפעלה מחדש של הווירוס הפטיטיס Bי (hepatitis B virus, HBV) במהלך הטיפול בווירוס הפטיטיס C י(hepatitis C virus ,HCV) עם תרופות אנטי-ויראליות ישירות (direct-acting antiviral, DAA) החוקרים ביצעו מחקר פרוספקטיבי בנוגע לסיכונים והתוצאים של טיפול ב-HCV עם לדיפסביר-סופוסבוביר במטופלים עם HBV.

החוקרים ביצעו מחקר פאזה 3, רב-מרכזי בטאיוואן שכלל 111 מטופלים עם HCVי(61% HCV גנוטיפ 1, 39% HCV גנוטיפ 2; 62% נשים, 16% עם שחמת) במקביל ל-HBV. כולם מלבד 1 היו בעלי בדיקה חיובית לאנטיגן פני השטח של HBVי(hepatitis B surface antigen, HBsAg); מטופל אחד עם בדיקה חיובית ל-HBsAg בסקירה נמצא כשלילי בנקודת הבסיס. סך הכל, 33% מהמשתתפים קיבלו טיפול קודם ל-HCV ו-5% טופלו בעבר ל-HBV; אף אחד מהמטופלים לא קיבל טיפול ל-HBV בעת התחלת המחקר. כל המשתתפים קיבלו מנה קבועה שהכילה שילוב של 90 מ"ג מעכב NS5A לדיפסביר עם 400 מ"ג מעכב אנלוג NS5B סופוסבוביר, פעם ביום במשך 12 שבועות. נקודת הסיום העיקרית הייתה תגובה וירולוגית 12 שבועות לאחר סיום הטיפול.

כל 111 המטופלים (100%) הגיעו לתגובה וירולוגית. מתוך 37 מטופלים עם דנ"א של HBV פחות מ-31 יחידות למ"ל בנקודת הבסיס, 31 (84%) חוו לפחות אפיזודה אחת של דנ"א של HBV ניתן לזיהוי במהלך 12 שבועות לאחר הטיפול. מתוך 74 מטופלים עם רמות הגבוהות מ-20 יחידות למ"ל של דנ"א של HBV ל-39 הייתה עליה של יותר מ-log101 יחידות למ"ל במהלך 12 השבועות לאחר הטיפול. סך הכל, 5 מטופלים חוו עליה המשולבת עם רמות אלנין אמינוטרנספראז פי 2 מהגבול התקין במהלך 12 שבועות לאחר הטיפול. מתוך אלו, 3 מטופלים החלו בטיפול ל-HBV. בנוסף, מטופל אחד עם הפעלה מחדש של HBV משבוע 8 ביחד עם עליה של אלנין אמינוטרנספראז פי 2 מהגבול התקין במהלך שבוע 48 לאחר הטיפול החל בטיפול בשבוע 53. למטופל זה היו סימנים קליניים וסימפטומים הקשורים להפעלה מחדש של HBV. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר היו כאבי ראש, זיהום בדרכי הנשימה העליונות וחולשה.

לסיכום, במחקר פרוספקטיבי, השילוב של לדיפסביר וסופוסבוביר למשך 12 שבועות גרם לתגובה וירולוגית ב-100% מהמטופלים עם HCV שחוו זיהום מקביל ב-HBV. לרוב המטופלים הייתה עליה של רמות הדנ"א של HBV ללא סימנים או סימפטומים קשורים.

מקור: 

Liu, C.J. et al. (2018) Gastroenterology. 154(4)

נושאים קשורים:  אלנין אמינוטרנספראז,  טיפול אנטי-ויראלי ישיר,  דיכוי חיסוני,  סבילות,  מחקרים
תגובות