מחקרים

ניסיון בעולם הקליני: טיפול בגלקפרוויר ופיברנטסוויר לזיהום HCV כרוני

מחקרי עבר הדגימו כי לטיפול אנטי-ויראלי עם גלקפרוויר ופיברנטסוויר יעילות גבוהה במטופלים עם זיהום HCV כרוני. מטרת מחקר זה היתה לאשש הממצאים בתנאי "עולם אמיתי"

נגיף HCV, הפטיטיס C (צילום:אילוסטרציה)

מחקרים קליניים קודמים הדגימו כי טיפול אנטי-ויראלי ישיר המכיל גלקפרוויר ופיברנטסוויר הוא בעל יעילות גבוהה ונסבל היטב על ידי מטופלים עם זיהום HCV כרוני. מטרת מחקר זה היתה לאשש ממצאים אלה בתנאי "עולם אמיתי", בדגש על מטופלים עם שחמת, כישלון קודם של טיפול אנטי-ויראלי ישיר ו-HCV מגנוטיפ 3. משתתפי מחקר זה טופלו במשך 12 שבועות במספר מרכזים רפואיים גדולים ביפן. המחקר בוצע כמחקר עוקבה פרוספקטיבי.

במחקר השתתפו 1,190 מטופלים כאשר 42.8% מתוכם טופלו במשך 12 שבועות והשאר במשך שמונה שבועות.

שיעור התגובה הוירולוגית הממושכת (SVR) בקבוצה שטופלה במשך 12 שבועות היה 99%, בדומה לקבוצה שטופלה במשך שמונה שבועות. תופעות לוואי התרחשו ב-29.1% מהמטופלים, כאשר תופעת הלוואי הנפוצה ביותר היתה גרד שאירע ב-14.7% מהמשתתפים. עשרה  משתתפים (2%) הפסיקו את הטיפול במהלך תקופת המחקר.

החוקרים מסכמים כי טיפול של 12 שבועות עם גלקפרוויר ופיברנטסוויר נסבל היטב ובעל יעילות וירולוגית גבוהה במטופלים עם שחמת, כישלון קודם של טיפול אנטי-ויראלי ישיר ו-HCV מגנוטיפ 3. הסבילות לטיפול ושיעור התגובה הוירולוגית הממושכת במחקר זה היו דומים לאלה שנצפו במטופלים שלא קיבלו טיפול אנטי-ויראלי קודם, היו ללא שחמת, סבלו מ-HCV מגנוטיפ שאינו 3 וטופלו במשך שמונה שבועות.

מקור: 

Toyoda, H. et al.. (2019). Journal of Gastroenterology and Hepatology doi: 10.1111/jgh.14874

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפטיטיס C כרונית,  גנוטיפ 3,  גלקפרוויר,  פיברנטסוויר,  עולם אמיתי