מחקרים

הפטיטיס C קשור באופן ישיר לשינויים מבניים בלב של החולים

השפעות חיוביות של תרופות אנטי ויראליות ישירות על תפקוד ומבנה הלב בחולי הפטיטיס C עם פיברוזיס כבדי בדרגה נמוכה עד בינונית

לב אנושי (צילום: אילוסטרציה)

ידוע זה מכבר כי הדבקה כרונית בהפטיטיס C, קשורה לשכיחות גבוהה יותר של מחלות לב וכלי דם. כמו כן, בעבר כבר תוארו שינויים במורפולוגיה והתפקוד של לב שמאל וימין בחולים עם הפטיטיס C, אך הסיבתיות העומדת מאחורי קשר זה עדיין שנויה במחלוקת.

החוקרים איתרו 98 חולי הפטיטיס C, ללא השמנת יתר וללא סוכרת (גיל ממוצא של 59.5 עם סטיית תקן של 12 שנים, 52% גברים). לנבדקים הייתה נוכחות של פיברוזיס כבדי בדרגה נמוכה-בינונית, על פי בדיקת אלסטוגרפיה מסוג Fibroscan, והם השיגו תגובה וירולוגית ממושכת 12 ו-24 שבועות לאחר טיפול עם תרופות אנטי ויראליות ישירות. החוקרים זיווגו 56 מתוכם עם 52 נבדקי בקרה לפי גיל, מין וסיכון קרדיווסקולרי, בתחילת המחקר. לאחר מכן, ביצעו אקו לב דרך בית החזה לכלל הנבדקים בתחילת המחקר (זמן 0), וחזרו על הבדיקה בחולי ההפטיטיס לאחר הכחדה של הווירוס (6 חודשים מאוחר יותר, זמן T1). כמו כן, החוקרים מדדו את רמות ה-TNF‐αו-IL-10 בתחילת המחקר ובזמן T1.

החוקרים מצאו כי בחולי הפטיטיס C, היו שינויים מבניים קונצנטריים בחדר שמאל, כמו גם שיעורים גבוהים יותר של סטיית מישור הטבעת של המסתם הטריקוספידלי בזמן סיסטולה, RAVIי(right atrial volume index) גבוה יותר, קוטר חדר ימין בסיסי גדול יותר, קוטר גדול יותר של הוריד הנבוב התחתון ולחץ גבוה יותר בעורקי הריאה, בהשוואה לנבדקי הבקרה. עוד מצאו כי לאחר הכחדת הנגיף, ה-LAVIי(left atrial volume index) והמדידות של חללי הלב הימניים היו נמוכים יותר בהשוואה לתחילת המחקר. בנוסף, נמצאה ירידה משמעותית ברמות ה-TNF‐α בזמן T1, בעוד שלא היה שינוי ברמות ה-IL-10.

החוקרים הגיעו למסקנה כי ישנו שינוי מבני קונצנטרי של חדר שמאל ושינויים מבניים בחללי הלב הימניים, בחולי הפטיטיס C, בהשוואה לנבדקי בקרה. הם סבורים כי הכחדה של הנגיף על ידי תרופות אנטי ויראליות ישירות, קשורה לירידה במדדים של חללי הלב הימניים, עובדה המצביעה על מעורבות ישירה של הווירוס בשינויים המתרחשים בלב.

מקור:

Dalbeni, A. et al. (2020). Journal of Viral Hepatitis. https://doi.org/10.1111/jvh.13355

נושאים קשורים:  מחקרים,  תרופות אנטי-ויראליות ישירות,  הפטיטיס C,  מחלות לב וכלי דם
תגובות