מחקרים

טביעת אצבע מטבולית בפלזמה המעידה על דרגות פיברוזיס מתקדמות

חוקרים סבורים כי שיבושים בפרופיל התוצרים המטבוליים בפלזמה, קשורים לדרגות מתקדמות יותר של שחמת בחולים עם HCV או HCV/HIV

30.09.2020, 15:48

ידוע זה מכבר כי הדבקה ב-HCVי(Hepatitis C), ב-HIVי(human immunodeficiency virus) והופעה של שחמת, גורמות כולן להפרעות מטבוליות. החוקרים ניסו להעריך את הקשר בין תוצרים מטבוליים בפזלמה, לבין הציון בסולם ה-CTPי(Child‐Turcotte‐Pugh) ואי ספיקה של הכבד, בנבדקים עם הדבקה מקבילה ב-HCV ו-HIV, בהשוואה נבדקים עם הדבקה רק עם HCV, להם נוכחות של שחמת בדרגה מתקדמת.

החוקרים ביצעו מחקר חתך שכלל 62 חולים עם הדבקה ב-HCV/HIV ו-28 חולים עם הדבקה רק ב-HCV. הם ביצעו אנליזה של התוצרים המטבוליים בפזלמה באמצעות GC-MSי(gas chromatography‐mass spectrometry) ו-LC-MSי(liquid chromatography‐mass spectrometry). בנוסף, ביצעו אנליזה של הקשר הסטטיסטי באמצעות PLS-DAי(partial least squares discriminant analysis) ו-GLMי(generalized linear model), עם התפלגות בינומית (על מנת להעריך הדבקה מקבילה, צריכת אלכוהול מופרזת, טיפול עם סטטינים, כשלון בעבר של הטיפול ב-HCV ודה-קומפנסציה). לבסוף, השתמשו החוקרים במודל ORLי(ordinal logistic regression), על מנת להעריך את הדרגות השונות של השחמת (לפי ציון CTP).

החוקרים מצאו באנליזה הסטטיסטית תוצרים מטבוליים בפלזמה, הקשורים להדבקה מקבילה ב-HIV, צריכת אלכוהול מופרזת, ציון CTP ואי ספיקת כבד. בסך הכל, מצאו כי חומצות שומן, מלחי מרה, חומצות אמינו ארומטיות וגופרתיות, נגזרות בוטיראט, פוספוליפידים מחומצנים, מטבוליטים הקשורים לאנרגיה ומטבוליטים הקשורים לתסיסה של חיידקים, היו כולם מוגברים בדרגות מתקדמות יותר של שחמת. מנגד, תוצרים מטבוליים כמו LPCsי(lysophosphatidylcholines) ו-LPEsי(lysophosphatidylethanolamines),יBCAAי(branched‐chain amino acids) ומטבוליטים של מעגל החומצה הטריקרבוקסילית ועוד, היו נמוכים יותר בשחמת מתקדמת יותר. זאת ועוד, נמצא כי רוב התוצרים המטבוליים המשמעותיים הראו מגמה דומה לאחר ריבוד להדבקה בודדת או מקבילה. באופן ספציפי, חומצה גליקולית, LCPי(16:0) וחומצה טאורוכולית היו המדויקות ביותר באבחנה בין המטופלים, לפי מידת חוסר הפיצוי של השחמת (CTP של 7 או יותר).

החוקרים הגיעו למסקנה כי שיבושים בפרופיל התוצרים המטבוליים בפלזמה, קשורים לדרגות מתקדמות יותר של שחמת, בנבדקים עם הדבקה ב-HCV והדבקה ב-HCV/HIV.

מקור:

Salguero, S. et al. (2020). Liver International. https://doi.org/10.1111/liv.14580

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפטיטיס C,  HIV,  שחמת,  פרופיל מטבולי
תגובות